Duże zmiany w prawie budowlanym, na które wielu czekało!

Z której strony by nie patrzeć rok 2020 jest rokiem wyjątkowym. Panująca od marca pandemia (czy się w nią wierzy czy też nie) zmieniła nie tylko nasze codzienne nawyki ale przede wszystkim, wpłynęła na gospodarkę w kraju. Na działanie firm czy to dużych czy mniejszych. Wiele mówi się o przenoszeniu na większą skalę sprzedaży produktów do e-sklepów, więcej firm decyduje się na zdalną pracę swoich pracowników. Rynek nieruchomości a co za tym idzie także kredytowy również odczuły zatrzymanie gospodarki, ale o tym następnym razem.


Dziś trochę o zmianach, o których wiedzieliśmy, że nadejdą i na pewno wielu z Was czekało na nie. Chodzi o ogromną ilość zmian w Prawie budowlanym, która co kilka tygodni się zwiększała. Największe jednak zmiany, weszły w życie 19 września 2020 roku. Ich podstawą była p odpisana przez prezydenta 3 marca 2020 r. ustawa z dnia 13 lutego 2020 r.


Do najważniejszych zmian zaliczyć można następujące:


 

 
Budowa gospodarczych obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy do 35 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, oraz stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 500 mkw. i głębokości nieprzekraczającej 2 m od naturalnej powierzchni terenu przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa, z wyjątkiem sytuowanych na obszarze Natura 2000. Bez pozwolenia na budowę i zgłoszenia można było zbudować wyłącznie obiekty budowlane o powierzchni zabudowy do 35 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, przeznaczone wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położone na gruntach leśnych Skarbu Państwa. Bez pozwolenia na budowę i zgłoszenia.
Budowa przydomowych tarasów naziemnych o powierzchni zabudowy do 35 mkw. Wymagała uzyskania pozwolenia na budowę. Bez pozwolenia na budowę i zgłoszenia.
Budowa obiektów kontenerowych wraz z instalacjami i przyłączami oraz związanych z nimi sieciami:
a) elektroenergetycznymi,
b) wodociągowymi,
c) kanalizacji sanitarnej,
d) cieplnymi – lokalizowanych na terenach zamkniętych wyznaczonych decyzją ministra obrony narodowej.
Inwestycja wymagała zgłoszenia. Bez pozwolenia na budowę i zgłoszenia.
Budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 1000 mkw. i głębokości nieprzekraczającej 3 m, położonych w całości na gruntach rolnych. Inwestycja nie była zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Bez pozwolenia na budowę i zgłoszenia.
Instalacja wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji gazowych oraz mikroinstalacji biogazu rolniczego. Wymagane było uzyskanie pozwolenia na budowę. Wymagane jest zgłoszenie.
Budowa oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m sześc. na dobę. Zwolnienie z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę i możliwości dokonania samego zgłoszenia dotyczyło jedynie przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m sześc. na dobę. Wymagane jest zgłoszenie.
Budowa przydomowych tarasów naziemnych o powierzchni zabudowy powyżej 35 mkw. Wymagane było uzyskanie pozwolenia na budowę. Wymagane jest zgłoszenie.


 Trochę uproszczeń przyda się na pewno :-) W kolejnym wpisie kilka dodatkowych kwestii, które także uległy zmianie :-)
Zachęcam do czytania :-)

galeria zdjęć

Copyrights © Marta Nieruchomości. Wszelkie prawa zastrzeżone.